PIT 36 – szybkie i łatwe rozliczenie deklaracji podatkowych

Posted by on gru 13, 2012 in O podatkach | 0 comments

Naczelną rolą deklaracji PIT 36 jest rozliczenie się z Urzędem Skarbowym i wykazanie zysków bądź strat w minionym roku podatkowym. 30 kwietnia 2013 roku to ostateczny termin rozliczenia się z fiskusem. Zobacz jak można rozliczyć się ze swojego podatku i wypełnij druk już teraz! Do dnia 30 kwietnia 2013 roku ostatecznie należy złożyć swoje formularze PIT 36, PIT 36l, PIT 37, PIT 38 oraz PIT 39. Ten termin nie może ulec przekroczeniu, a spóźnialscy powinni liczyć się z konsekwencjami prawnymi bądź finansowymi. W tej kwestii Urząd Skarbowy nie zna litości. Poprawnie wypełnione wnioski należy złożyć w odpowiednim Urzędzie Skarbowym i można tego dokonać na kilka sposobów. UWAGA: Zgodnie z treścią art. 12 § 5 Ordynacji podatkowej, jeżeli ostatni dzień terminu rozliczenia z fiskusem z tytułu podatku PIT przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień uważa się pierwszy dzień po dniach wolnych od pracy. W tym roku 30 kwietnia przypada na wtorek.

Rozliczenie metodą tradycyjną

Możemy rozliczać swoje deklaracje podatkowe PITy 36 osobiście w Urzędzie Skarbowym. Trzeba tylko przynieść wypełniony i podpisany druk i złożyć go w okienku. Skąd bierzemy wniosek podatkowy? Można go dostać na miejscu w urzędzie albo pobrać z naszej strony internetowej. Posiadamy wszystkie formularze podatkowe w postaci PDF.

Druk PIT 36 drogą pocztową

Możemy rozliczyć się z fiskusem również metodą pocztową. Wniosek podatkowy można nadać w polskiej placówce pocztowej bądź w polskim urzędzie konsularnym w sytuacji, gdy podatnik przebywa za granicą.

Interaktywny formularz PIT36

W tym momencie są dwa sposoby na elektroniczne rozliczenie PIT za rok 2012. Pierwszy z nich to formularz interaktywny. To innymi słowy arkusz kalkulacyjny, który wygląda dokładnie jak wniosek podatkowy. Po wpisaniu swoich danych oraz wartości dochodu, przychodu oraz kosztów uzyskania przychodów, a także zaliczek na podatek dochodowy, arkusz kalkulacyjny automatycznie przelicza podane wartości i wpisuje je we właściwe rubryki. Wypełniony druk PIT36 można wydrukować i zanieść do US lub wysłać przez Internet.

Program służący do rozliczania PITów

Następną metodą elektronicznego rozliczenia jest uczynienie tego za pomocą programu podatkowego. Aplikacje takie jak Program PIT 2012 posiadają wiele przydatnych funkcji, dzięki którym szybko i skutecznie można rozliczyć swój podatek.  Kalkulator podatkowy obliczy za nas wszelkie dane, a kreator PIT skutecznie przeprowadzi proces wypełniana deklaracji nawet dla najmniej doświadczonego podatnika. Program informuje o wszelkich nieprawidłowościach i sugeruje zmiany. Dzięki aplikacjom podatkowym można nie tylko szybko rozliczyć swoje formularze PIT, ale również przesłać je do Urzędu Skarbowego przez Internet.

Skuteczny sposób na wypełnienie PIT 37

Deklaracja pit 37 jest możliwa do wypełnienia w 10 minut i w dodatku samodzielnie. Wielu podatników wciąż nie zdaje sobie sprawy z takich ułatwień. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, że można rozliczyć się z fiskusem własnoręcznie i skutecznie w zaledwie kilka minut.

Kto dokonuje rozliczenia PIT 37?

PIT 37  to formularz podatkowy wypełniany przez pracowników, zleceniobiorców oraz ci podatników, za których zaliczki na podatek oblicza i pobiera płatnik. Z wniosków nie skorzystają podatnicy, prowadzący działalność gospodarczą. Ponadto osoby, które normalnie wypełniają formularze PITy 37 za rok 2012, lecz zobowiązane są doliczyć do swych rocznych dochodów dochód swych małoletnich dzieci, wypełniają w tym wypadku PIT 36 wraz z załącznikiem PIT/M.

Rozliczanie przez Internet

Od 2008 roku dla polskiego podatnika istnieje możliwość rozliczania wniosków przez internet. Są dwa sposoby na rozliczenie się drogą elektroniczną.
  • Program PIT 37
Aplikacje do rozliczeń podatkowych stanowią skuteczne narzędzie, dzięki któremu każdy podatnik rozliczy się z fiskusem bez opuszczania domowego zacisza. Trzeba tylko pobrać program do PIT i skorzystać z opcji kreatora podatkowego.  To funkcja, która poprowadzi przez cały proces wypełniania formularzy podatkowych nawet najmniej zorientowaną w podatkach osobę. Aplikacja zadaje proste pytania i na podstawie udzielonych odpowiedzi automatycznie tworzy wniosek. Są to między innymi pytania o sposób rozliczenia, wysokość przychodów, zaliczek i składek ubezpieczonych, które widnieją na PIT-11. Wystarczy przepisać dane, a program sam zajmie się ich przeliczaniem. Dzięki Programowi do PIT można również wysłać formularz do Urzędu Skarbowego drogą elektroniczną.
  • Aktywne formularze
To kolejny sposób na elektronicznego PITa. Aktywny formularz przybiera formę arkusza kalkulacyjnego, który trzeba uzupełnić danymi uzyskanymi w druku PIT-11 za pomocą klawiatury komputerowej. Taki druk przelicza dane w sposób automatyczny i wpisuje je we właściwe rubryki. W odróżnieniu od programu podatkowego, aktywne druki nie posiadają trybu pomocy oraz kreatora podatkowego, więc zaleca się je bardziej doświadczonym podatnikom.

PIT 37 a związek małżeński

Podatnicy żyjący w małżeństwie oraz osoby samotnie wychowujące dzieci mogą rozliczać się za pomocą wzoru PIT37. Grunt by każdy z małżonków był upoważniony do rozliczenia tego druku.  

Termin składania wzoru PIT37

Nieprzekładalny termin składania deklaracji podatkowych za rok 2012 mija ostatecznie 30 kwietnia 2013 roku. UWAGA: Jeżeli ostatni dzień składania PITa przypada na dzień wolny lub święto, termin automatycznie przesuwa się na najbliższy dzień pracujący. W tym roku 30 kwietnia przypada we wtorek.kiedy złożyć pit za rok 2012 kiedy PIT pit 2012 PIT ulgi pit 2012 terminy terminy składania PIT Program PIT formularz pit 37 Technologia przyjazna podatnikom PIT online

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>