Zmiany w drukach PIT

Zmiany w drukach PIT 2012

Dokonano zmian w  identyfikatorze podatkowym, więc w nowych rubrykach musi pojawić się miejsce na PESEL. Prócz tego w obowiązującym zeznaniu rocznym liczy się adres zamieszkania zamiast zameldowania, więc rubryka adresowa także musi ulec zmianie. Ważną zmianą jest również stawka ryczałtu z 20% na 8,5%, stąd też wyjątkową uwagę na druk PIT należy zwrócić w wypadku, gdy ktoś rozlicza się na PIT-28.

Formularze pit 2012 dostępne w formacie pdf wystarczy ściągnąć, a następnie zapisać na dysku komputera. Do dalszych kroków wystarczy drukarka i długopis. PITy w pdf nie są przeznaczone do wypełnienia elektronicznego, trzeba je wydrukować. Program do PITów umożliwia wypełnienie formularza interaktywnego i późniejsze wydrukowanie go. Jest to nowy element w tradycyjnym sposobie rozliczenia.

Na stronie Ministerstwa Finansów można znaleźć szczegółowe informacje o rozliczeniu podatku PIT za 2012 oraz wszystkie druki do pobrania. Wybierzesz ręczne wypełnianie PITu, ściągnij program do PITów dla samej ciekawości i przekonaj się, że rozliczenie podatku za jego pomocą jest zaskakująco proste.

Kwota wolna od podatku 2012

W tym roku próg podatkowy wynosi 85 528 zł. Do tej kwoty zapłacimy 18 % podatku, natomiast jeżeli podatnik ją przekroczy, będzie musiał dopłacić 32 % nadwyżki ponad kwotę progu podatkowego 2012.

formularze PIT:

  • Formularz PIT 28
  • Formularz PIT 36
  • Formularz PIT 36L
  • Formularz PIT 38

Rozliczenie podatku PIT za 2012 r. musi być w oparciu o zmiany w formularzach, dlatego też uczulamy: nie wypełniaj druków PIT z zeszłego roku! Pit 2012 program zawiera tylko aktualne PITy i jest dzięki temu najbardziej wiarygodny. Dostępna jest również wersja internetowa dostępna pod tym adresem.